A zeneterápia formái
A zeneterápia formái
Zeneterápián belül többféle módszerrel dolgozunk:
- Aktív zeneterápia során mindenki számára könnyen megszólaltatható hangszereken zenélünk (dobok, csörgők, xilofon, stb.) de más, akár természetes hangkeltő eszközök, pl. üveg, fém, kő, stb. vagy akár testhangok segítségével zenél a kliens, vagy a csoport. Az aktív zeneterápia alapját a szabad improvizációk adják. Az aktív zeneterápia alapja a zenei improvizáció, melynek összetevője a ritmus, és a dallam. A ritmus jelen van egyrészről zenei értelemben; tagolja a zenei mozgásokat, rendezettséget biztosít. A ritmus tagolja beszédünket, mozgásunkat, ritmusa van kapcsolódásainknak. A ritmus tehát összefügg a kommunikációval, végső soron pedig a szociális léttel. A zenei improvizációban létrejövő ritmus és dallam továbbá bizonyítottan hat az agyféltekékre; tehát azon túl, hogy segíti a kifejezést, kommunikációt, kapcsolódást, az idegrendszerre, ezáltal pedig a tanulási képességekre is fejlesztő hatást gyakorol.
- Receptív zeneterápia során ellazult állapot megteremtését követően zenét hallgatunk, ezt követően a zene által felszínre került élményekről, érzelmekről, hangulatokról beszélgetünk, ezek megmunkálása a cél.
- A komplex, vagy integratív zeneterápia az aktív és receptív terápia, és más művészetterápiák eszközeit ötvözi. Ilyen pl. a zenei hátterű festés, vagy a zenélés ötvözése mozgással, tánccal.